Alerjisi Olanlar Hangi Aşıyı Olmalı?

102 views

Alerjisi olanların hangi aşıyı tercih etmesi gerektiği hakkında bilgi veren Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, aşının yan etkilerini de anlattı.

YAN ETKİLER NELERDİR?

Pfizer-Biontech COVID-19 aşısı yan etkileri diğer yetişkin aşılarına benzediğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Akçay, klinik denemeler sırasında çok yaygın olarak kabul edilen yan etkileri şöyle sıraladı:

-Enjeksiyon yerinde ağrı ve şişlik,
-Yorgunluk,
-Baş ağrısı,
-Kas ağrıları,
-Titreme,
-Eklem ağrısı ve ateş. Ateş, ikinci dozdan sonra daha sık görülmektedir.

ALERJİK HASTALAR HANGİ AŞIYI OLMALI?

Alerjik astım, egzama, alerjik nezle ve diğer alerjik hastalığı olan kişilerin gerek BioNTech gerekse Çin aşısı Coronavac aşısı olmasında sakınca olmadığını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Akçay, “Sadece alerjik hastalığı olanların aşılarını hastane ortamında yaptırmaları ve aşı sonrası 30 dakika gözetim altında beklemeleri faydalı olacaktır. İlaç alerjisi ve besin katkı maddelerine alerjisi olanlar için BioNTech aşısının alerji riski daha yüksektir. Bu nedenle özellikle ilaçların tablet formuna alerjik reaksiyon geçirmiş olanlar, ilaç alerjisinin nedeni tespit edilmemiş olanlar, besin katkı maddesine alerjisi olanların BioNTech aşısı yerine Çin aşısı Coronavac aşısı olması alerji riski açısından daha emniyetli olabilir. Aşılara alerji gelişme potansiyeli açısından düşük, orta ve yüksek olarak sınıflamak aşı seçimine karar vermede faydalı olabilir” dedi. (BSHA-Bilim Sağlık Haber Ajansı)

CEVAP VER