Burun Estetiği, Mimari Bir Sanat Özelliği Taşıyor

204 views
Burun Estetiği, Mimari Bir Sanat Özelliği Taşıyor
Burun Estetiği, Mimari Bir Sanat Özelliği Taşıyor

Burun estetiği ameliyatları en çok yapılan estetik operasyon olup, estetik ameliyatlar içinde fonksiyonel özelliği en fazla olan, hem estetik hem fonksiyonel açıdan da sonuçlarının hem en karmaşık olduğu, hem de tekrarlanan operasyonların en fazla olduğu ameliyatlardır diyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Orhan Alan, burun estetiği ameliyatlarının neden mimari bir sanat özelliği taşıması gerektiğini anlattı.

Burun ne sadece estetik olarak düşünülebilecek fonksiyonsuz bir organdır ne de fonksiyonunun çok iyi olmasına rağmen estetik görünümü önemsenmeyecek bir organdır diyen Op.Dr.Orhan Alan; “Bu açıdan düşünüldüğünde burun estetiği ameliyatları en önemli estetik ameliyat durumuna gelmiştir. Ameliyat başarısı hem estetik hem fonksiyonel açıdan iyi olmadığı sürece yetersiz kabul edilir” dedi.

Op.Dr.Orhan Alan “Burun estetiği hem görsel hem fonksiyonel olarak bir mimariye benzer. Ameliyatta burnun dış şekli yapılandırılırken, güzel görünümlü ve doğal bir sonuç elde edilmeye çalışılır. Bunun paralelinde burun pasajını daha açmak, burnun solunum, koku almak, havayı nemlendirmek, ısıtmak gibi fonksiyonlarını düzeltmek ve korumak gerekir yani estetik sonucun başarısı için fonksiyonları bozmamak, hatta olan sorunları da düzeltmek gerekir, tam tersi fonksiyonları düzeltirken estetik görünümü bozmamak bilakis daha iyi olmasına çalışılmalıdır” diye sözlerine ekledi.

İşte bu nedenlerle burun estetikleri en karmaşık, zor, tekrarı çok olan ameliyatlardır diye belirten Op.Dr.Orhan Alan; “Bu ameliyatlar, burun estetiği operasyonunu ve bunu yapan cerrahı başarıya şart koşar. Hataların veya yetersiz düzeltmelerin en çok baş ağrıttığı operasyondur. Kısaca burnun iç ve dış yapılarının birlikte düşünülmesi şarttır” dedi.

Başarılı bir burunu aynı akıllı ev sistemiyle çalışan bir ev konforuna benzeten Op.Dr.Orhan Alan, başarılı bir burnun kişinin sağlığına katkıda bulunduğunu ve  ömrünü uzattığının da altını çizdi ve sözlerine devam etti; “Aynı zamanda da dış görünüm olarak da sağlam ve güzel bir mimarisi olur, bu da kişinin iyi görünmesi ve kendini iyi hissetmesine yarar. Bu nedenle akıllı ev sistemiyle çalışan evler gibi fonksiyonel, görsel olarak da göze güzel görünen rezidanslar, villalar, apartmanlar gibi hoş görünmelidir” dedi.

CEVAP VER