10 altın kuralla zayıflayabilirsiniz !

272 views

1- Metabolizmayı kötü yönde etkileyen şeker ve kafeini günlük yaşantınızdan uzak tutmalısınız. Bir kaç gün bitkinlik ve yoğun baş ağrısı hissedebilirsiniz. Bu vücudunuzun temizlendiği anlamına gelir.

Kafeinden uzak durun

 

2-Vücut, gün içerisindeki hareketlerinizle yediklerinizi sindirmekte zorlanmaz. Bu sebeple günün ilk yarısında yiyebildiğiniz her şeyi kolaylıkla sindirebilir. Ancak ilerleyen saatlerdeki tükettiğiniz gıdaların sindirimi zor olur. Bu nedenle saat 12’ye kadar gıda tüketilmelidir.

zayıflamak için erken saatlerde yemek yiyin

 

3-Sebze ve meyveler gün içerisinde tüketmek gerekir. Çünkü; gün içerisinde tükettiğimiz hafif yiyecekler günün ilerleyen saatlerinde daha az açlık hissi verecektir.

Sebze ve meyveler gün içerisinde tüketin

 

4-Akşam yemeğinizde hafif besinler kullanın. Çünkü; akşam yemediğinde yediğiniz ağır besinleri vücudun eritmesi zor olduğundan sindiremediği ürünleri depolayarak vücutta yağ oluşmasına neden olur.

Akşam yemeğinizde hafif besinler kullanın

 

5-Çiğneme tekniğinizi değiştirin. Tükettiğiniz gıdaları ne çok çiğnerseniz vücudun sindirmesi ve tokluk hissi de o kadar çok olur. İlk etapta 15 çiğnemeden yukarı çıkamayabilirsiniz, endişelenmeyin. Vücut alıştıkça 30-40 kez çiğneyebilir, beyinden gelen açlık sinyallerini aşırı yemek tüketmeden bastırabilirsiniz.

Çiğneme tekniğinizi değiştirin.

 

6-Yemekten 15 dakika önce 1 yada 2 bardak su tüketerek zayıflayabilirsiniz Beyinden gelen açlık sinyalleri sizi masaya oturtur ve bizi hızlı yemek yemeye sevk eder. Bu tükettiğimiz gıdaların sindirimini zor olacağından açlığınızı bastırmak için bir bardak su içiniz.

Yemekten 15 dakika önce 1 yada 2 bardak su tüketiniz

 

7-Çay ve kahveyi hayatınızdan uzaklaştırın. Bunun yerine bitki çayı, meyve suyu ve süt tüketerek vücuttaki şeker oranını aza indirmiş, açlık hissini bastırmış olursunuz.

Çay ve kahveyi hayatınızdan uzaklaştırın.

 

8-Karbonhidratları yan ürün olarak tüketerek zayıflayabilirsiniz Vücuda enerji veren karbonhidratları tamamen kesmek doğru değil. Bunun yerine ana gıda maddesi olarak sebze ve meyve tüketip, yan madde olarak karbonhidratları tüketebilirsiniz.

Karbonhidratları yan ürün olarak tüketin

 

9-Doymuş yağlardan uzak durarak zayıflayabilirsiniz Vücudun alması gereken yağlar omega 3, 6, 9’dur. Bu yağları fındık balık, zeytin, ayçiçeği, keten tohumu ve kenevir gibi besinlerden alabilirsiniz. Önemli bir uyarı da kesinlikle işlenmiş et ürünleri tüketmeyin.

Doymuş yağlardan uzak durarak zayıflayabilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER