Alınan fazla kilo evliliğinizi olumsuz etkileyebilir!

197 views
Alınan fazla kilo evliliğinizi olumsuz etkileyebilir!

Evliliklerde eşlerden birinin kilo alması olumsuz etkiler doğurabilir.Erkekler açısından kilo önemli olmasa da kadınlar bu konuda rakibi olsun istemezler. Uzmanlar kilolu alan bayanlarda öz güven eksikliklerinin ortaya çıktığını ve kıskançlık krizlerinin başladığını belirtmektedir.

 

Eşler arasında erkeklerin kalori ihtiyacı kadınlarınkine göre fazla olduğundan erkekler kalorili gıdaları daha çok tercih ederler. Bayanlarda eşleriyle yediği yemekten hoşlandıkları için ilerleyen zamanlarda bayanların yediği yemek porsiyonları artmaktadır. Bir de gelen misafirlere yapılan ikramlar bayanların kilo almasını tetiklemektedir. Peki bu konuda ne yapılmalı! Başlangıç olarak misafirlik esnasında yapılan ikramlardan uzak durun. Çünkü tadımlık alınan ikramlar farkından olmadan alınan kalori demektir.

 

Aile içerisinde yaşanan sorunlar, flört döneminde yapılan jestlerin evlilik döneminde tekrarlanmaması kalori aldırmaya tetikleyebiliyor. Stres altında kalan kişiler kendilerini yemek tüketerek mutlu etmek isterler. Buda kalorilere davetiye çıkarmaktadır. Özellikle dışarıdan tüketilen fast food ağırlıklı yiyecekler bu stresli dönemde yapılan en büyük hatalardan birisidir.

 

Peki nasıl bir strateji izlemeliyiz?

Öncelikle kendinizden fedakarlıklar yapmayı bırakın. Çünkü yaptığınız her fedakarlık sizi olumsuz yönde etkilemektedir. Kendinizi mutlu hissedebileceğiniz ulaşılması kolay ve küçük hedefler koyun. Böylelikle kendinize daha çok barışık olursunuz. Ama şununda belirtilmesi gerekir ki kilo vermek istiyorsanız bunu kendinizden başkası için yapmayın. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek, tansiyon ve kollesterolü kontrol altında tutmak ve kendinizi zinde hissetmek için zayıflamaya çalışın. Çünkü; böyle bir düşünce içerisinde olursanız hedefi yükseltmeden kendinize ufak hedefler koyarak çok büyük yol almış olursunuz. Büyük hedefler içerisinde olmak stres altına girmenize neden olmaktadır.

Peki nasıl bir strateji izlemeliyiz?

 

Peki kilo kontrolünü nasıl sağlarız?

Gün içerisinde bol su tüketin.

Tuz tüketimini azaltmaya çalışın.

Şeker tüketimini minimuma indirin.

Doymuş yağlardan uzak durun.

Lifli yiyecekleri tüketmeye çalışın.

Diyet kola ve kahve tüketimini minimum da tutun.

Proteinli gıdalar tüketin.

Yağsız kırmızı eti daha sınırlı; tavuk, hindi, balık gibi beyaz etleri daha fazla tüketin.

Yumurtayı günde 3 defa yiyin.

Süt ve süt ürünlerini ve probiyotik özellikte olanlarını tüketin.

Günde üç porsiyon sebze, iki porsiyon meyve tüketin.

CEVAP VER