Dövme yaptırmak için bir daha düşünün!

387 views
Dövme yaptırmadan önce bir daha düşünün!

Dövme yaptırmak herkesin hoşuna gider fakat zararlı boyalardan yapılan dövmeler insan vücuduna çok ciddi yan etkiler yapmaktadır. Bunlardan başlıcaları cilt kanseri, Hepatit-B, Hepatit-C, herpes simplex (genital uçuğa) gibi cilt hastalıklarına neden olabilmektedir. Özellikle gebe bayanların dövme yaptırmadan önce 2 defa düşünmesi gerekir, çünkü dövme yaptırmak hamile bayanlarda bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Halk arasında geçici dövme diye adlandırılan dövmeler  1 ay içerisinde deriden tamamen çıksa bile deri gözeneklerinde bıraktığı kimyasallar hemen gitmemektedir. Bıraktığı kimyasallar lenf bezlerinde iltihaplanma, alerjik reaksiyon ve keloid gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bir başka tehdidi ise dövme yaptırmak için kullanılan malzemelerin farklı kişilerde tekrardan uygulanması ciltte enfeksiyon oluşmasına, Hepatit hastalıklarına ve daha ilerisini düşünürsek AIDS’e neden olabilmektedir.

 

Dövme yaparken kullanılan boyaların zararları;

Dövme yaptırmak için kullanılan boyalar genelde tekstil ve araba gibi sanayi bölgelerinde kullanılmaktadır. Bu boyalar ağır ve çıkması zor olan boyalar olduğu için uzun vadede vücutta ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Çünkü dövme yapmak için kullanılan boya organlarınıza kadar gitmektedir. Bu da vücudunuzun terlemesini sağlayan bezler ve deri altına inen boyanın kan yoluyla bütün vücutta dolaşmasına neden olmaktadır.
Dövme yaparken kullanılan boyaların zararları;

Dövme yaptırmadan önce bunları bir düşünün

Eğer dövme yaptırmaya karar verdiyseniz vücudunuzda sedef gibi deri rahatsızlığınız varsa veya derideki izleri kapatmak gibi bir düşünceniz varsa sakın dövme yaptırmayın. Uzmanlar bu gibi durumlarda dövme yaptıran kişilerde cilt hastalıklarının ilerlediğini daha ciddi rahatsızlıklara neden olduğunu belirtmektedir. Özellikle dövme yaptırdıktan sonra sildirmek isteyen kişilerin ciltlerinde onarılmayacak şekilde ton farklılığı ve deride ciddi hasarlar bırakmaktadır.

Dövme yaptırmadan önce bunları bir düşünün

CEVAP VER