Kulak temizlemenin zararı çok!

711 views

Toplum olarak kulak kiri diye bilinen Cerumen, aslında bir salgı olup zararından çok yararının olduğunu çoğumuz bilmiyoruz.

Cerumen kulak içerisinde görünüşü nedeniyle toplum içerisinde hoş karşılanmadığı için genellikle kulak temizleme apartları ile temizleme eğilimine gireriz. Fakat Cerumen içinde barındırdığı Lizozim maddesi ile kulağa girebilecek bakteri ve mantara karşı kulağınızı korur.

Kulağınızın kendi kendini temizleme özelliği vardır. Kulak yolundaki Cerumen salgısı zamanı geldiği zaman kendiliğinden dışarıya atılmaktadır. Kullanılacak bir kulak temizleme aparatı ile kulağın dışarıya atmak istediği salgıları tekrardan geriye göndermiş oluyoruz. Kulak bu durumu düzeltebilmek için daha fazla salgı göndererek işlevini tamamlamaya çalışır. Böylece kulağınızın kirle dolmasına neden olmuş olursunuz. Ayrıca kulağı temizlemek için kullanılan aparat salgının ileri gönderilmesi ile zarın kapanmasına ve duyma bozukluklarının başlamasına neden olmaktadır.

Tatilinizi zehir etmeyin.

Cerumen salgısının atıldığı deri çok hassas ve incedir.  Kulağınızı temiz tutmak isterken kullandığınız aparatla o bölgede yırtılma ve tahriş olmalara sebebiyet vermektedir. Tahriş olan ve yırtılan bölgede kulak çevresinde bulunan bakteriler ve mikroplar deri altına inerek orta kulak iltihaplanmasına neden olmaktadır. Özellikle sıcak havalarda tatilde isek serinlemek amacıyla girdiğimiz deniz-havuz bakterilerin kulağa girmesine, kulaktaki ağrılar ve sancılar nedeniyle tatilinizi erken bitirmenize neden olabilir.

Dış kısmını temizlemeniz yeterli.

Kulakta görünen salgı sizi rahatsız ediyorsa pamuk ve peçete yardımıyla kulağınızın dış kısmını hafifçe silebilirsiniz. Bunun dışında uygulanacak her yöntem kulağınıza zarar vermektedir.

CEVAP VER