Avokado’nun bilinmeyen faydaları!

153 views
Avokado

1. Düşüncelerinizde sağlıklı kararlar vermenizde yardımcı olur.

Sağlıklı kararlar vermede en önemli etken gün içerisinde aldığımız besinlerdir. Avokado vücudumuzun ve beynimizin ihtiyaç duyduğu omega-3 ve E vitaminini içinde barındırır. Avokado vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştirerek iş hayatınızda size kolaylık sağlar.Örneğin, işlerinizi organize etme, strateji oluşturma ve aktif bir şekilde konuşabilmeniz, beyninize giden iyi bir kan dolaşımı ile meydana gelir.

 

2. Kolesterolü dengeler.

Gün içerisinde yiyebilmeniz için hazırladığınız bir dilim avokado, vücudunuzun gün içerisinde ihtiyaç duyduğu yağ oranının %32’sini karşılamaktadır.  Avokado içeriğinde bulunan vitamin ve doymamış yağlar ile kötü kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.  Ayrıca kolesterolü dengeleyerek kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklara karşı sizi korumaya yardımcı olur.

 

3. Vitaminlerin vücudunuza uygun olarak eritilmesini sağlar.

Vücudumuza giren vitaminler yağda çözülebilir. Bu yüzden yağ, vücudumuzun olmazsa olmazıdır.  Akşam yemekleri sosyal yaşantımızda ağır yemek olarak düşünülür ve zayıflamak isteyenlerin korkulu rüyası olmuştur. Fakat ağır yemek esnasında yiyebileceğiniz bir avokado vücudunuza giren vitaminlerin sindirim sistemine girmeden vücutta emilimini kolaylaştırır.

4. Bağırsaklarda oluşan iltihaplanmaları dağıtır.

Bağırsak iltihaplanmaları günlük yaşantımızda karşılaşabileceğimiz rahatsızlıklardan biridir. Fakat bağırsak iltihaplanmasının ilerlemesi ile kolit gibi hastalıklara çevirebilir. Avokado‘nun içinde barındırdığı polihidroksilleştirilmiş yağ alkolleri (PFAs) ile vücuttaki iltihaplanmaları dağıtabilirsiniz.

 

5. Görme duyunuza faydalıdır.

Avokado’nun içinde barındırdığı lutein ve zeaksantin dışarıdan gelen zararlı ışınlara karşı korurken, göz hastalıklarına karşı riski azaltmaya yardımcı olur. Avokado içinde barındırdığı karotenoid ile gözlerin genel sağlağını korumaya yardımcı olur.

CEVAP VER