Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

762 views
Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Göz tansiyonu nedir ve belirtileri nelerdir? Sorularının cevabını sizler için hazırladık.Haberimizde ayrıca göz tansiyonu tedavi yöntemleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Göz tansiyonu nedir?

Göz tansiyonu diğer ismiyle glokom, göz içi basıncının çeşitli sebeplerden dolayı yükselerek görme sinirini tahrip edecek düzeye gelmesiyle oluşan, ilerleyen döneminde görme kaybına yol açan oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen ir göz hastalığıdır. Normal şartlarda gözdeki göz sıvısı dengeli bir şekilde çoğalır ve azalır böylelikle kendini dengeler ve normal düzeyde kalır. Gözdeki bu sıvı arttığı şekilde azalmazsa sonuç olarak basınç artar ve göz tansiyonu oluşur.

Göz Tansiyonu Belirtileri

Göz tansiyonu belirtileri bilindiği zaman bu sinsi hastalıkla mücadele daha kolay yapılabilmektedir. Hastalık ilk zamanlarında herhangi bir belirti vermez, yavaş yavaş ilerlediği için görme kaybı maalesef hasta tarafından çok çabuk fark edilmez. İlerleyen dönemde gözlerde yorgunluğa bağlı hafif ağrı, kanlanma gibi bazı şikayetler başlayabilir. Bazı vakalarda göz tansiyonu gözde hafif ağrılar, günün bazı saatlerinde bulanık görmeler gibi belirtilerde verebilmektedir. Ani olarak yükselen göz tansiyonunda oldukça spesifik belirtiler görülür: Bunlar arasında görmede bulanıklık, bulantı, kusma, gözde şiddetli ağrı en belirgin şikayetlerdir nitekim bir anda belirti vermesi nadir karşılaşılan bir durumdur, genelde sinsi ilerler. Düzenli doktor kontrolü ile göz tansiyonu ölçülerek glokom varlığı tespit edilebilir.

Göz Tansiyonu Belirtileri
Göz Tansiyonu Belirtileri

Göz Tansiyonu Tedavisi

Göz tansiyonu tedavisi hakkında bazı şeyler söyleyecek olursak; ne yazık ki bu hastalık nedeni ile gözde gerçekleşen hasar geri döndürülemez. Fark edildiği andan itibaren tedavide kullanılan göz damlaları, cerrahi girişimler ya da oral olarak alınan ilaçlar daha ileri görme kaybı meydana gelmesini önlemek için uygulanırlar. Durum bu kadar ciddi olunca gözlerimiz için bu kadar zararlı olan ve gizli ilerleyen bu hastalıktan korunmanın tek yolu düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırmaktan geçmektedir. Göz tansiyonu hastalığını önlemede erken dönemde alınan önlemler sizi görme kaybından koruyabilir.

Göz Tansiyonu Tedavisi
Göz Tansiyonu Tedavisi

Göz Tansiyonuna Bitkisel Tedavi

Vücuttaki tüm diğer organlarda olduğu gibi gözlerimizin de sağlıklı olması için sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Göz tansiyonuna bitkisel tedavi dendiğinde göz sağlığına iyi gelen besinler arasında A vitamini kaynağı olan havuç, B2 vitamini deposu yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar, E vitamini içeren zeytinyağı, ceviz yağı, badem yağı gibi organik yağlar bunun yanı sıra C vitamini kaynakları sayılabilir.

CEVAP VER