Hızlı zayıflamak için vücut tipine göre spor yapın!

4.638 views
Hızlı zayıflamak için vücut tipine göre spor yapın!

Kısa sürede ince ve fit bir bedene sahip olabilmek için spor yapanlar! Sporun vücut tipine göre etkili olduğunu biliyor muydunuz? Uzmanlar, her spor hareketinin vücut tipine göre inceldiğine dikkat çekerek vücut şeklinize göre spor yapmanızı öneriyor.

Spor yaparken bazen basenlerin incelmesini, bazen kol kaslarının sıkılaşmasını bazen de karın kaslarını çalıştırmayı hedefliyoruz. Oysa her spor hareketi kimi vücutta hızlı etki gösterirken kimi vücutta geç etki göstermektedir. Bunun nedeni sahip olduğunuz vücut tipidir. Dört ana vücut tipi vardır. Yapmanız gereken egzersizleri vücut tiplerine göre yazımızda anlatacağız.

İşte dört ana vücut tipi ve onlara özgü spor egzersizler…

 

Elma Tipi Vücut ve Egzersizleri;

Vücudun üst kısmının kalın, alt kısmının ise ince olduğu vücut tipidir. Genel olarak bacaklar oldukça ince ve bel kıvrımı fazla yoktur. Elma tipi vücuda sahip kişiler uygun spor tipi pilatestir. Pilates ile vücuttaki yağ oluşumunu engellemek ve bel kısmındaki kıvrımı arttırmak için tercih edilmelidir. Bacak kaslarını kuvvetlendirmek ve şekil vermek için bisiklet ve yüzme tercih edilmelidir. Bu önerileri uygularken eklemleri zorlamamaya özen gösteriniz. Çünkü vücudun alt kısmının hassas ve ince olduğunu unutmayınız.

Elma Tipi Vücut ve Egzersizleri

 

Armut Tipi Vücut ve Egzersizleri;

Üst tarafı alt tarafına göre ince bir yapıya sahip olan vücut tipidir. Bu vücut tipinin dar omuzları, geniş kalça-basenler ve kavisli bel belirgin özellikleridir. Bu vücut tipine sahip kişilerin hızlı kilo verebilmesi için koşu ve hızlı yürüyüş yapmaları gereklidir. Üst vücut için ise şınav ve kol kaslarını kuvvetlendirmek için ağırlık tercih edilebilir.

Armut Tipi Vücut ve Egzersizleri

 

Kum Saati Tipi Vücut ve Egzersizleri;

Geniş omuzlar ve aynı şekilde geniş-kıvrımlı kalçaya sahip olan vücut tipidir. Kum saati vücut tipine sahip olanlar düzgün fizikleri vardır. Bu vücut tipine sahip olanlar atletik bir görünüşe sahip olurlar spor yapmazlarsa vücut tipini kaybedebilirler. Vücut tipi dengeli olduğu için koşma, yüzme ve dans gibi egzersizler uygundur. Bu vücut tipine önemli bir uyarı da bulunulmalı. İri göğüslere sahip olmak sırt bölgesinde ağrılara sebep olabilir, sırt bantları ve ağırlıklarla üst kısım kuvvetlendirilmelidir.

Kum Saati Tipi Vücut ve Egzersizleri

 

Dikdörtgen Vücut Tipi ve Egzersizleri;

Eşit alt ve üst bedene sahip vücut tipidir. Bu vücut tipine sahip olanlar genellikle zayıftırlar. Her tür egzersiz bu vücut tipi uygundur. Özellikle yapmasını önerdiğimiz egzersiz bel ve omuz kaslarını çalıştıracak egzersizlerdir yaparak daha kıvrımlı bir bele sahip olmalarıdır.

Dikdörtgen Vücut Tipi ve Egzersizleri

CEVAP VER