Sıkı ve düzgün bacaklara kim sahip olmak istemez ki!

424 views
Sıkı ve düzgün bacaklara kim sahip olmak istemez ki!

Doğuştan sıkı ve düzgün bacaklara sahip değilseniz umutsuzluğa kapılmayın. Daha sıkı ve düzgün bacaklara sahip olmanız için en etkili egzersizleri sizinle paylaşacağız. Tabi forma girmek için beslenme şeklinizi de kontrol altına almanız gerekli. Özellikle şekerden ve karbonhidrattan uzak durmalısınız. Şimdi yapacağınız egzersizlerden bahsedelim.

1-Pilates,

2-Tempolu yürüyüş,

3-Bisiklet sürmek,

4-Squat,

5-Merdiven çıkmak,

Bu egzersizlerle sıkı ve düzgün bacaklara kavuşarak fit bir görünüme sahip olursunuz.

 

Hızlı bir şekilde sıkı ve düzgün bacaklara nasıl kavuşabilirsiniz?

Dik bir pozisyonda bacaklarınızı omuz hizasında açınız. Yavaşça dizlerinizi bükerek sandalyeye oturur pozisyonda çömelin ve içinizden 3’e kadar sayıp tekrardan dik pozisyona gelin. Bu hareketi 10 tekrar ve 3 set şeklinde yapnız.

Diğer bir hareketimiz ise dizlerinizi ve ellerinizi yere koyup sağ ayağınızı kaldırarak vücudunuzla düz bir pozisyona getirin 5 saniye kadar bekletin. Sonra diğer ayağınızı aynı şekilde kaldırınız. Bu hareketi 10 tekrar ve 3 set şeklinde yapınız.

 

Squat hareketi ile basen bölgenizi ve bacaklarınızı sıkılaştırın

Squat, bacak ve basen kısımlarını çalıştırabileceğiniz önemli bir harekettir. Türkçe’de bu hareket çömelme anlamına gelir. Bu hareketin yapılışı; vücudunuz dik bir pozisyonda iken ellerinizi ileriye doğru açıp bekletiniz. Elleriniz açıkken yere çömelir vaziyette oturun. (Önemli bir not yere çömelirken diz kapaklarınız ayak parmak uçlarınızı geçmesin.) Çömelir pozisyonda 2 saniye bekledikten sonra yavaşça dik pozisyona gelip hareketi 10 tekrar ve 3 set yaparak basen bölgenizi ve bacaklarınızı sıkılaştırabilirsiniz. Bu egzersizi ağırlıklarla destekleyerek hareketin etkisini arttırabilirsiniz.

Squat hareketi ile basen bölgenizi ve bacaklarınızı sıkılaştırın

 

Pilates ile bacaklarınızı sıkılaştırabilirsiniz

Bacaklarınızı sıkılaştırmak ve inceltmek için pilates en etkili yöntemlerden biridir. Çünkü pilatesin içeriğinde kasların gerilmesi ve çalıştırılması amaçlandığından bacaklarınızı sıkılaştırarak güzel görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

Pilates ile bacaklarınızı sıkılaştırabilirsiniz

Pilates ile bacaklarınızı sıkılaştırabilirsiniz

Beslenirken bunlara dikkat edin!

Beslenme istediğiniz forma girebilmeniz için en önemli faktörlerden biridir. Sporu düzenli yapabilirsiniz ama yediklerinize dikkat etmediğiniz sürece istediğiniz hedeflere ulaşamazsınız. En çok yapılan hatalardan bir tanesi de spordan sonra karnın acıkması ve beyin doyduğunu hissedene kadar yemek yemektir. Sizin ilk 10 dk yediğinizi beyin 20 dk sonra algılayıp doyduğu anlayabiliyor. Fakat beyin 10 dakikada yediğinizi doymamış gibi algılayıp sizi yemek yemek sevk etmektedir. Bu da aradan zaman geçtikten sonra karnınızın şişmesine, aşırı doymuşluk hissi vermesine ve vücudunuza ağırlık çökmesine neden olmaktadır. Bu yüzden ilk 10 dakikada  yediğiniz yemeğin ardından en az 5-10 dakika yemeğe ara vermenizi tavsiye ediyoruz, bu yöntemle farkı sizde göreceksiniz.

CEVAP VER