Meme kanseri önceden tespit edilebilir!

226 views
Meme kanserini önceden teşhis edebilirsiniz!

Dünya genelinde 2 Milyon kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. ABD’de yapılan araştırmaya göre her gün 527 kadın meme kanseri hastalığına yakalanıyor. Türkiye genelinde de tablo farklı değil. Meme kanseri her sene 20 bin kadının yaşam kalitesini etkiliyor. Bunun en önemli nedeni yaşam standartlarıdır.

Uzmanların yaptığı araştırmaya göre; meme kanserinde en etken rahatsızlığın başlangıç seviyesinde iken tedaviye başlanması. Kadınlarda 20 yaşından itibaren başlayabileceğini belirten uzmanlar, erken yaşlarda kadınların yılda bir kere, 40 yaşından itibaren ise aylık düzenli bir şekilde yapmasını öneriyor.

meme kanseri

Kadınsal hormonlarını düzenli çalıştırmıyorlar

Meme kanserinin kadınlarda erken yaşlarda başlamasının en önemli etkenlerden bazıları erken yaşta adet göre ve 50’li yaşlarda menopoza girmeleridir. Bu durumun kadınlarda hormonlarına uygun yaşamadıklarından kaynaklanıyor. Uzmanlar kent yaşamanın getirdiği sorunlar ve kariyer hedefleri için kadınların çocuk yapmayı geciktirdiklerini bu yüzden hormonlarının doğru çalışmadığını belirtmekteler.  Bununla birlikte meme kanserine yakalanma olasılığı %5-7 arasında olsa da sigara ve alkol kullanımı da etkilemektedir.

Kadınsal hormonlarını düzenli çalıştırmıyorlar

 

Kadınlar 20 yaşından itibaren göğüslerini iyi tanımalı

Uzmanlar erken tanının önemine vurgu yaparak kadınların kendilerini iyi tanımaları gerektiğine erken teşhis ile kanser riskinden kurtulabileceklerini söylüyor. Her bayanın 20 yaşından itibaren, memelerine muayene yaptırırken; her ay gördükleri adetten sonra memelerinin simetrisine, meme başında nemlenme olup olmadığına, herhangi bir deformasyonun varlığına, cilt değişikliklerine, göğüse temas edildiğinde bir kitlenin olup olmadığına dikkat etmelidir. Çünkü meme kanserinin kontrolü diğer kanser türlerinin kontrolü olarak algılanmalıdır. Özellikle 40 yaşından sonra kontrollerin doktor gözleminde yapılmasına dikkat çeken uzmanlar yıllık olarak mamografi taramasının yaptırılmasını öneriyor.

Tıbbın ilerlemesi ile ile meme kanserinin zararlarının en aza indirilmeye çalıştığını vurgulayan uzmanlar, şu ana kadar 4 farklı türünün olduğunu belirtmekteler. Bunlardan en tehlikelisininde hormona bağlı meme kanserinin olduğunu belirtmektedir. Önümüzdeki yıllarda immunaterapi denilen, vücudun savunma sisteminin çözülmesiyle birçok kanser türünde iyileştirmeler sağlanmak hedeflenmektedir.

Kadınlar 20 yaşından itibaren göğüslerini iyi tanımalı

 

CEVAP VER