Çay’ın mucizevi gücüne inanamayacaksınız?

142 views
Çayın büyüleyici gücü

Çay ile yapılan pansumanın makyaj sonrasında yüz temizleme, kirpik kenarlarındaki yağlanma ve göz kenarlarındaki kepeklenme sorunları ile halk arasında sıklıkla kullanılmaktadır.

Göz çevresine uygulanacak olan çay yeni demlenmiş ve ılık olması gerekir. Çay uygulanırken süzülmesine gerek duyulmadan temiz pamuk veya gazlı bez kullanılması gerekir.  Yanlış olarak bilinen bir diğer uygulama yöntemi de çaya farklı gıdalar katarak  göz çevresine uygulanması. Böyle bir karışım göz çevrenizde enfeksiyon oluşmasına neden olabilir, bunu yapmanızı önermiyoruz.

Şekersiz çay ile pansuman yapılmalı

Göz çevresine uygulanacak olan çay tamamı ile demleme olmalı ve kesinlikle şeker kullanılmamalı. Şekerli çay yüze uygulandığında, göz çevresinde ve yüz kısmında bakteri oluşmasına ve uygulanan bölgenin iltihaplanmasına neden olmaktadır. Böyle bir bakteri durumunda ilk etapta kızarıklık ve şişme ileri derece ise görme kaybına neden olmaktadır. Kesinlikle uygulanacak olan çay şekerli olmamalıdır.

Göz çevresindeki batma şikayetlerini aza indiriyor

Çay, içinde barındırdığı maddeler göz çevresindeki bezlerin yumuşamasını sağlamaktadır. Oluşan iltihaplanma çayın yağ çözücü ve yumuşatıcı özelliği ile göz çevresindeki iltihaplanmaların dağılmasını sağlamaktadır. Çayın bu büyüleyici özelliği ile iltihaplanma olan bölgede yanma, kızarma ve kaşınma gibi şikayetlerin ortadan kalktığı görülmektedir. Son bir öneri olarak da göz yaşınızın stabilizesinin bozulduğu durumlarda da çayın o büyüleyici gücünü kullanabilirsiniz.

 

CEVAP VER