Dişler için Köprü Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

6.181 views

Genel itibari ile merak edilen konulardan birisi olan dişler için köprü tedavisi hakkında en net bilgileri sizlere sunacağız. Diş hekimleri, günümüzde hemen hemen her insanın korkulu rüyası olarak karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca bizlerde sürekli en yeni bilgileri sizlere sunabilmek adına çabalıyoruz. Daha detaylı bilgiler için başlıklara geçelim.

Köprü Tedavisi Nedir?

Diğer adı ile geçme diş tedavisi olarak da halk arasında yaygın olarak bilinir. Porselen kaplama olacak şekilde dişlerin ölçüsü alınarak hazırlanan ve sonrasında ön ve arka dişlere geçirilerek dişin doğal görünüme kavuşması sağlanır. Operasyon, son derece iyi ve dişleri kurtarmak adına tercih edilen bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.

Köprü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köprü işlemleri aslında bir nevi dişi inceltme ve buna göre operasyon işlemidir. İki dişin arasında boşluk var ise ve kanal tedavisi ya da dolgu işlemi bu dişi kurtaramayacak ise köprü işlemine geçilir. Köprü işleminde aşamalar aşağıdaki gibi ilerler;

  1. Köprü yapılacak olan diş alanı iyice temizlenir.
  2. Temizleme işleminin ardından en net şekli ile ölçü alınır.
  3. Alınan ölçü için kısa bir zaman dilimi içerisinde porselen diş hazırlanır.
  4. Hazırlanan porselen dişin ardından geçme yapılacak olan dişler inceltilir.
  5. İnceltme işleminin ardından geçme yapılacak olan diş, özel bir sıvı kullanılarak da o bölgeye oturtulur ve diğer dişler ile uyum içerisinde olması sağlanır.

Kendi ana dişiniz gibi olacağından en ufak bir sorun yaşamazsınız. Acısız, sızısız ve son derece pratik bir işlemdir.

Ağrılı Bir İşlem Midir?

Kati surette ağrılı bir işlem değildir. Anestezik yöntemlerde yaşanan gelişmeler ile birlikte kısa zaman içerisinde her konuda ileri adımlar atıldı. Bu durum aynı şekilde köprü işlemi içinde geçerli. Diş inceltme işlemi dışında uzun zamana yayılmayan da bir işlem.

CEVAP VER