Demirhindi Nedir? Faydaları Nelerdir?

1.295 views
Demirhindi Nedir? Demirhindi Faydası Nedir?
Demirhindi Nedir? Demirhindi Faydası Nedir?

Global dünyada adı ” Hint Hurması ” olarak bilinmektedir. İçinde birçok besleyici ve enerji dolu vitaminleri barındıran bir başka meyve yoktur. Esasında bu meyve türü Hindistan topraklarında doğal bir ağacın meyvesidir. Tam olarak yaklaşık 20 cm. büyüklüğünde olup, toprak rengindedir. Tohumlu bu meyve yüzyıllardır çeşitli devalar için ve pek tabii lezzetli olduğu için tüm dünya da kullanılmaktadır. Bizde ise Osmanlı döneminde şerbeti yapılarak kullanılmıştır.

Osmanlı zamanından da günümüze kadar ulaşan bu tat bir efsane olmuş ve günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Demirhindi’nin dışında 40’tan fazla baharatı içeren bu şerbetin neredeyse ölüyü bile dirilttiği söylenmektedir.

Demirhindi’nin faydalarına bakacak olursak ;

– Bağırsak hastalıklarına ve sorunlarına çok iyi gelmekte.

– Kolestrol seviyesini olağanüstü derecede düzenliyor.

– Tartarik asiti sayesinde ekşi ve tatlı bir aromaya da sahiptir.

– Antioksidant seviyesi çok ama çok yüksektir.

– İsminden de anlaşılabileceği gibi içerisinde bolca demir bulunmakta.

– C vitamin deposu.

– Cilde çok iyi geldiği için kullanılmaktadır.

Demirhindi daha başka nelere iyi gelir diye baktığınızda ; hem asit ve hem de şeker içerdiği için yemeklerde müthiş bir denge sağlayıcı rolü üstlenmektedir. Aynı zamanda meşhur worcestershire sosunun da gizli baharatlarından birisidir. Balzamik sirke yerinde de kullanılabilmektedir. Özellikle Hint yemeklerinde de çokça kullanılmaktadır. Mercimek, kuru fasulye, nohut gibi baklagillerle muhteşem bir çift olabilmektedir. Birçok meşhur aşçı çorbalarda ve soslarda kullandığını belirtmektedirler.

CEVAP VER