Kış aylarında formunuzu korumanın yolları!

178 views
Kış aylarında formunuzu korumanın yolları!

Kış mevsiminde soğuk havaların etkisini göstermesiyle birlikte evlere kapanıp, vakit geçirmek için atıştırmalıklar tüketiriz. Tabi, az hareketle, yüksek kalorili yiyecekler tüketmek bize kilo olarak geri döner. Yapılan araştırmalara göre kişilerin kış mevsiminde ortalama 5-7 kilo aldıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca kasvetli alanlar kişileri depresyona sokarak yemek tüketmeye yönlendirmektedir. İlkbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte diyet krizleri yaşanmaya başlanıyor. Kış aylarında formunuzu korumak için neler yapmamız ve yapmamamız gerekli?

1. Düzenli olarak egzersiz yapılmalı

Kış aylarında kendinizi eve kapatmanız ve kalorili yiyecekler tüketmeniz sizi hayalinizdeki görünümden uzaklaştıracaktır. Formunuzu korumak için yapmanız gereken en önemli şey düzenli olarak spor yapmaktır. Uzmanlar, kış mevsiminin gelmesiyle bir çok kişinin spor yapmaya uygun ortam bulamadıkları için evlerinde TV izlemeyi tercih ettiklerini belirtiyor. Ayrıca kış aylarında havanın genellikle kapalı olması nedeni ile kişilerin depresyona girme olasılıklarının daha yüksek olduklarını belirtmekteler. Depresyonun çoğu kişi üzerindeki etkisi yemek tüketmek yönündedir. Bu nedenle kış aylarında düzenli olarak spor yapması tavsiye ediliyor.

1. Düzenli olarak egzersiz yapılmalı

2. Davetlere aç karınla gitmeyin

Yemekten önce bir bardak su veya ufak bir meyve ile açlık hissinizi bastırın. Alkol veya hazır atıştırmalıklar size kilo olarak dönüş yapar. Uzmanlar kış aylarında yapılan partilere mutlaka tok karınla gitmenizi öneriyorlar. Yüksek lif oranlı sebze ve meyve tüketin. Davetten önce havuç, salata veya elma tüketmeniz yemek öncesi iyi bir başlangıç olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre ev dışında yemek tüketmek kişilere %40 oranında daha fazla kalori almanıza neden olmaktadır. Uzmanlar kişilerin açlıkla ilgili sorunlarının olmadığını yemek tüketirken açlık hissini bastıramamaları kilo almalarına neden olduğunu belirtmekteler.

2. Davetlere aç karınla gitmeyin

3. Alkol tüketimini azaltın

Kış aylarında evde oturarak alkol tüketimini arttığını belirten uzmanlar alkol tüketimine başlamadan önce bir bardak su veya bir diyet soda tükettikten sonra alkolün daha hızlı yakılması ile vücuda giren kalorinin azalacağını belirtmekteler.

3. Alkol tüketimini azaltın

4. Tüketilen gıdaların kalorilerini hesaplayın

Tüketilen gıdaların ardından kalori aldığınızı düşünüyorsanız kalori hesaplaması yapın. Erken teşhis ile fazla kalorilerin kısa zamanda yakılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yemek tüketimini azaltarak düzenli egzersizlere başlayın.

İş yerinde ve ya öğle aralarında kısa yürüyüşler yaparak işlerinizi merdivenleri kullanarak halletmeye çalışın. Akşamları yapılan tempolu yürüyüşler günde 100 kalori yakmanıza buda  yıl içerisinde yaklaşık 10 kilo vermenizi sağlayabilir.

4. Tüketilen gıdaların kalorilerini hesaplayın

 

CEVAP VER