Sizde sağlıklı ve güzel tırnaklara sahip olabilirsiniz?

239 views
Sizde sağlıklı ve güzel tırnaklara sahip olabilirsiniz?
  • Düzenli B vitamini ile sağlıklı tırnaklara kavuşun

Sağlıklı ve güzel tırnaklara sahip olmak düzenli beslenmeden geçmektedir. Tırnağın temel yapısı keratin denilen dışındaki sert yapıdan oluşmaktadır. Bu protein düzenli bir şekilde alınmadığında tırnaklarda güçsüzleşme ve ufalanma meydana gelmektedir. Bu proteinin içinde barındığı vitamin grubu B vitaminidir. B vitaminini vücut stoklayamadığından dışarıdan düzenli bir şekilde alınması gerekir. B vitamininin olduğu besinler; Balık, Yumurta, Tam Tahıllı Ürünler, Et ve kuru baklagillerdir.

 

Düzenli B vitamini ile sağlıklı tırnaklara kavuşun

  • Sağlıklı ve güzel tırnaklar için Kalsiyum, Çinko ve Demir şart

Deri ve Zührevi hastalık uzmanları, kalsiyum eksikliğinden dolayı tırnakların güçsüzleştiğini belirtmektedir. Süt, dereotu, Susam, Kereviz, Badem ve Yeşil Yapraklı ürünler kalsiyum bakımından zengin oldukları için düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Çinko eksikliği tırnaklarda lekelere ve kırılmalara neden olmaktadır. Süt ürünleri, Deniz ürünler, Et, Baklagiller ve Tam tahıllı ürünler bu vitamini almanıza yardımcı olacaktır.

Demir vitamini Ciğer, Dalak, Et ürünleri ve Yeşil sebzelerde bolca bulunmaktadır. Bu da sağlıklı ve güzel tırnaklara sahip olmanızda etkili olmaktadır.

Sağlıklı ve güzel tırnaklar için Kalsiyum, Çinko ve Demir şart

  • Vitamin eksikliğini ilaçlar ile tamamlamayın

Daha sağlıklı ve güzel tırnaklara sahip olabilmek için vitamin takviyesini ilaçlarla kapatmamalısınız. Bilinçsiz şekilde kullanılan vitamin ilaçlarının yararından çok zararının olduğunu belirtmeliyim. Özellikle kulaktan dolma diyet tarifleri ile istenilen sonuçlara ulaşmak çok zor. Çünkü her diyet, kişinin metabolizmasına göre hazırlanmıştır. Diyet yaparken vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerden mahrum bırakmış olacaksınız, bu da tırnaklarınızın ihtiyaç duyduğu mineralleri alamaması anlamına gelmektedir. Bir diyetisyene sormadan kesinlikle diyete başlanmamalıdır.

Vitamin eksikliğini ilaçlar ile tamamlamayın

  • Tırnakların yüzeyine bakmalısınız!

Tırnağın düzgün çıkması parlak ve pürüzsüz olmasını sağlamaktadır. Tırnakların yapısına bakıldığında kök tarafında tırnak matriksi denilen ete gömülü kısım vardır. Onun üzerinde kütikül adı verilen ince bir deri kaplamaktadır. Bu derinin zedelenmesi tırnakların düz çıkmasını engelleyerek tırnağın yapısını bozmaktadır.

 

Tırnakların yüzeyine bakmalısınız!

  • Tırnaklara baskı uygulanmamalı

Sürekli tırnak diplerini yiyenler, spor ile uğraşanlar ve dar ayakkabı giyinenlerin tırnaklarına uyguladığı baskılar yüzünden tırnaklarında şekil bozuklukları oluşmaktadır. Tırnak bakımı için yapılan manikür, pedikür ve tırnak törpülemek tırnak etlerinin çok dibine girmeleri ile dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı savunmasız olmaktadır. Bunun sonucunda tırnaklarda enfeksiyon ve kalıcı bozukluklara neden olmaktadır.

Tırnaklara baskı uygulanmamalı

 

CEVAP VER