Stresi azaltmaya yardımcı besinler

245 views
stresi azaltmaya yardımcı besinler
 • Salatalarda Roka tüketin

2009 yılında yapılan araştırmada içinde magnezyumu en çok bulunduran sebzenin roka olduğu tespit edildi. Magnezyum beyindeki enerji düzeyini arttıracak biyokimyasal maddelere eklenir. Tadı acı olsa da bu sebze stresi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Salatalarda Roka tüketin

 • Günlük Kırmızı Soğan tüketin

Bu sebze stresi azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda da damarların genişlemesine ve kanı sulandırmaya yardımcı olmaktadır. Kolesterolü de düşürmeye yardımcı olan bu mucizevi sebze iyi bir besin kaynağıdır.

Günlük Kırmızı Soğan tüketin

 

 • Yemeklerde kırmızı et tüketin

Vücudun kendisini zinde tutabilmesi için ot yiyen hayvanların besinlerine ihtiyacı vardır. Kırmızı et de bunlardan biridir. Bu et türü içinde barındırdığı demir vitaminin yanı sıra doğal bir yağ türü olan linoleik asidi de vücudu stresten uzaklaştırmaya yardımcı olmaktadır.

Yemeklerde kırmızı et tüketin

 • 20 gr Bitter Çikolata tüketin

Kendinizi mutsuz ve enerjisiz hissettiğiniz tüketeceğiniz bitter çikolata size iyi gelecektir. Diyeti bozmamak için 20gr bitter çikolata stresi azaltmaya yardımcı olacaktır.

20 gr Bitter Çikolata tüketin stresi azaltmaya yardımcı

 • Günlük bir kase yoğurt tüketin

Kalsiyum ve mineral bakımından zengin olan bu besin ögesi sinir ileticilerini harekete geçirerek anksiyete, depresyon, huzursuzluk ve unutkanlık gibi sorunlara çözüm olacaktır. Diyetinize yardımcı olan bu besin size iyi gelecektir.

Günlük bir kase yoğurt tüketin stresi azaltmaya

 • Stresli zamanlarda kuşkonmaz tüketin

Kuşkonmaz vücuttaki aminoasitler ile beyine etki ederek mutluluk hormonu salgılamaktadır. Ayrıca depresyona iyi gelen bu besin, hindi eti ve yumurtanın da yerine tüketilebilir.

Stresli zamanlarda kuşkonmaz tüketin

 • Salatalarda Çeri Domates tüketin

Çeri domates içinde barındırdığı likopen maddesi ile beyin gelişimini destekleyerek depresyona etki eden maddeleri engellemektedir. Çeri domatesin en büyük vitamini kabuğunda olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bu kabuğun kolay emilimi için zeytinyağı ile salatalarda tüketilebilir.

Salatalarda Çeri Domates tüketin

 • Kahvaltılarda 2 adet yumurta tüketin

Kendisi küçük olsa da etkisi büyük olan bu besin ögesi içeriğinde B vitamini, iyot ve yüksek derece de protein barındırmaktadır. Kahvaltı da tüketeceğiniz 2 adet yumurta sizi gün boyu dinamik yapacaktır.

Kahvaltılarda 2 adet yumurta tüketin

 • Haftada bir hindi eti tüketin

İçinde triptofan aminoasiti barındıran bu gıda türü serotonin denilen mutluluk hormonunu uyandırarak kendinizi huzurlu hissetmenizi sağlamaktadır.

Haftada bir hindi eti tüketin

 • Günlük portakal, kivi ve çilek tüketin

C vitamini bakımından zengin olan bu meyveler diyete yardımcı olarak kortizol hormon düzeyini arttırmaktadır. Kış aylarında tüketimi makuldür.

Günlük portakal, kivi ve çilek tüketin

 • Fındık ve badem tüketin

Magnezyumu çokça içinde barındırdığı için keyifle tükettiğiniz bu kuruyemişler B, E vitaminleri ve doymamış yağlar bakımından da zengindir. Vücudun kan basını düzenleyen bu kuruyemişler stresi azaltmaya da yardımcı olmaktadır.

Fındık ve badem tüketin

Stres azaltmaya yardımcı yiyecek ve içecek tarifleri

CEVAP VER