Sonbahar Aylarında Sağlıklı Beslenme Önerileri

174 views

Artık mevsimsel değişim sürecindeyiz ve uzmanların internet ortamında da en çok üzerinde durdukları başlık sonbahar aylarında sağlıklı beslenme ile alakalı bilgiler oldu. Bu dönemde özellikle mevsimsel değişimin yarattığı psikolojik etkiler ve beraberinde gelen süreç, birçok farklılığa gebe. Kilo alımı artabilir, hastalıklar çoğalabilir ya da daha birçok farklı etken.

Türkiye’de özellikle her mevsim, şartların gerektirdiğine en uygun şekilde yaşandığından dolayı ortaya çıkan durumlar hakkında da sizleri bilgilendirmek gerekiyor. Şimdi amacımız, sonbahar aylarının genelinde en ideal beslenme seçenekleri hakkında sizlere en doğru bilgileri en ideal şekilde sunmak olacak.

Sonbahar Aylarında Sağlıklı Beslenme

Çok fazla başlık atabilir, uzmanların da önerilerini dikkate alarak birçok farklı maddeyi sizlere sunabiliriz. Ancak bunun diyet paylaşımı olmasını istemedik. Dolayısı ile düzenli beslenme ile sağlıklı gıda tüketimini sizlere sunan en iyi seçenekleri sunmak istiyoruz. Uzman önerilerine geçelim.

#1 Su İçmek, En Büyük Alışkanlığınız Olmalı

Su, yaz ve sonbahar aylarında vücut sisteminiz için olmazsa olmazlardan birisidir. Günlük en az 3 litre su tüketimi, uzmanlar tarafından olmazsa olmazlardan birisi olarak önerilir ve son derece önemlidir.

#2 C Vitamini Depolamayı Asla Unutmayın

Bu dönemde özellikle dikkat etmemiz gereken ana başlık C vitamini tüketimi olacak. Yeşil biber, maydanoz, kuşburnu, yaban mersini, portakal, kivi, çilek gibi besinlerin tüketimini mümkün mertebe arttırmanız gerekiyor.

#3 Alkol Zararlı Ancak İçiyorsanız Bile İdeal Düzeyde Olmalı

Alkol tüketimi, kesinlikle tasvip edilen bir şey değil. Ancak yine de çoğu kişinin hayatında olmazsa olmaz bir başlık haline gelmiş. Bu çerçevede baktığımızda sürekli tüketiminden ziyade belirli zaman aralıklarında ideal seviyede tüketilmesi daha iyi sonuçlar doğurur.

#4 Aşırı Kafein Zararlı

Kafein içeren ürünleri kullanırken dikkat edilmeli. Özellikle sürekli kahve ya da bu tarz sıcak kafein içeren içecekler aşırıya kaçılmadan tüketilmeli. Bu sayede çok daha rahat edebilirsiniz.

#5 Egzersiz Önemli, Hareket Şart

Vücudunuz ne olursa olsun hamlamamalı. Hareket ederek kan dolaşımını hızlandırmalı, vücut dinamiklerinizi harekete geçirmelisiniz. Aksi takdirde sıkıntı yaşamanız son derece muhtemel.

#6 Uyku Düzeni İhmal Edilmemeli

Sonbahar aylarında özellikle uyku düzeniniz belirleyici bir faktör. Kendinize belirli bir düzen belirleyerek bu çerçevede en iyi rahat uykuya kendiniz kavuşabilirsiniz.

CEVAP VER