8 Temel Basen Eritme Hareketi

2.544 views
8 Temel Basen Eritme Hareketi
8 Temel Basen Eritme Hareketi

Kilo alımıyla genişleyen basen ve kalça bölgesindeki yağlar için çözüm olacak 8 temel basen eritme hareketi.

Türk kadınları büyük oranda armut tipi vücuda sahiptir. Hal böyle olunca alınan veya verilen her kilo basenlerde deformasyona yol açmaktadır. Kilo alımıyla genişleyen basen ve kalça, görsel açıdan hoş olmamakta ani kilo verişlerde de sarkma ve çatlak gibi problemlere sebep olmaktadır. Bu konuda etkili çözüm sunan hareketleri vermeden önce bilinmesi gerekir ki ister bel ister kalça-basen eritme hareketleri yaparken uygulayacağınız diyet programları da sonunuzun üzerinde son derece önemlidir. Bol su ve karbonhidrattan fakir besinlerle kombine ettiğiniz bu hareketler sizlere en güzel sonucu verecektir.

İşte 8 temel basen eritme hareketi…

Sandalye Oturuşu

Hem karın çevrenizin hem de basenlerinizin sıkılaşmasını sağlayan bir harekettir. Bir sandalyede oturduğunuzu hayal edip aynı pozisyonda 20 saniye kalıp tekrar ayağa kalkın oturun tekrar kalkın sayısı önemli olmasa da bu hareketle başlanan ilk günlerde oluşacak ağrılarınızı önlemek için az sayıda yapmaya önem verin.

Çömelmek

Bu harekette ilk harekete benzemektedir. Karın ve basenlerde etkilidir. Çömelip kalkarken dikkat etmeniz gereken yarım çözülmedir tam bir çömelme de kaslarınızın gerginliğini fark edemeyebilirsiniz tam oturma pozisyonuna geçmeden yavaşça kalkın.

Likra Çorap veya Lastikler

Bu hareket için sahip olmanız gereken evinizden de kolayca temin edebileceğiniz likralı külotlu çorap. Bu çorabı kullanarak farklı pozisyonda yapacağınız hareketler oldukça etkilidir. İlk hareket olacak sert bir zemine uzanın bacaklarınızı karnınıza doğru kaldırın likralı çorap veya lastikleri iki bacınıza geçirin ve aynı pozisyonda bacaklarınızı açık ve kapayın 10 hareket sonrasında bacak ve karnınızdaki gerginliği siz de fark edeceksiniz. Lastiklerle yapacağınız hareketleri dilediğinizce çeşitlendirebilirsiniz. Yeter ki vücuda sabit bir pozisyon veriniz.

Kedi Pozisyonu

Yüz üstü kedi pozisyonunda durun tek bacağınızı karnınıza çekin daha sonra geriye uzatın. Bu hareketi bacaklarınızda hafif ağrı hissedene kadar tekrar edebilirsiniz.

Çift Hareket Ters Mekik

Yüz üstü uzanın ellerinizi ensenizde birleştirin ve saki mekik çekiyor muşçasına başınızı ve ayaklarınızı aynı anda kaldırın ve indirin.10 kez yapmanız yeterlidir.

İp atlama

Bu yöntem basit ancak fazlasıyla işinize yarayan bir harekettir. Çünkü ip atlama tüm kasları aynı anda çalıştırır ve omurgayı açar.

İç bacak egzersizi

Bacağınızı kalça mesafesinden daha çok açın eller belinizde kalçanızı sanki arkada bir sandalyeye oturuyor gibi kalçanızı indirip kaldırın kalkarken kalçanızı sıkın bu hareketi 20 adet yapmanız iç bacak kaslarınızın çalışması için yeterli olacaktır.

Popo kaldırma

Sırt üstü uzanın eller yanda bacaklarınızı da kırın ellerinizden aldığınız güçle poponuzu kaldırın ve indirin bu harekette bel kısmında boşluk oluşmamasına önem verin.

Uzun süren ve sizleri hayli zorlayan diyet programları yerine günde sadece 30 dakikanızı ayırarak yapacağınız bu 8 basen eritme hareketi sizler için ideal. Unutulmamalıdır ki ne tür diyet yaparsanız yapın hareketsiz elde edilen bir zayıflama deformasyona uğramış bir görünüme neden olacaktır.

CEVAP VER