Besin gruplarını öğrenerek zayıflama teknikleri!

164 views
Besin gruplarını öğrenerek zayıflama teknikleri!

1-Besin gruplarını öğrenin

Yediğiniz yemeğin kalorisini bilmek size bir fayda sağlamayabilir. Fakat yediğiniz yemeğin hangi besin grubuna ait olduğunu bilirseniz tükettiğiniz gıdaları ona göre ayarlayabilirsiniz. Konuya şöyle biraz daha açıklık getirelim.  Vücudun alması gerek süt grubu, et grubu, ekmek grubu ve meyve-sebze grubu alması gerekir siz günlük almanız gereken 1.500 kaloriyi sadece bir üründen alırsanız doğru yapmış olmazsanız. Bu yüzden ürün grubunu bilmek günlük almanız gereken kaloriyi tüketebilirsiniz.

Besinlerin gruplarını öğrenin

 

2-Yediklerinizin yarsını tüketin

Dışarıda tüketilen ürünler porsiyon miktarını kontrol etmenizi zorlaştıracaktır. Bu durum vücudun doymamasına ve önünüze gelen ürünlerin tüketilmesine neden olmaktadır. Evde tüketilen gıdalar da ilk başta tüketeceğiniz ürünün yarısını tüketin doymadığınızı hissettiğiniz zaman diğer porsiyonunu yiyin. Çünkü uzmanlar beynin tüketilen gıdaların tokluk hissi yaratması için üzerinden en az 10 dakika geçmesi gerektiğini söylemektedir.

Yediklerinizin yarsını tüketin

3.Yavaş yiyip çok çiğneyerek vücuda tokluk hissi sağlayabilirsiniz

Uzmanlar beynin tokluk hissi kazanması için görsel olarak duyu organlarınızı kullanmamız gerektiğine vurgu yapıyor. Çünkü yaptığını yemeğin kokusunu ne kadar çok hissederseniz sizde o kadar tokluk hissi uyandırmaktadır. Çok yemek tüketmeden yemeği çiğneme sayısını yükselterek vücuda tokluk hissi de kazandırabilirsiniz. Ayrıca her lokmadan sonra çatal ve kaşığı elinizden bırakarak yeme hızınızı düşürüp açlık hissini bastırabilirsiniz.

Yavaş yiyip çok çiğneyerek vücuda tokluk hissi sağlayabilirsiniz

 

CEVAP VER