Akdeniz Usulü Beslenme İle Kilo Verme ve Akdeniz Diyeti

1.993 views
Akdeniz Diyeti
Akdeniz Diyeti

Malum mevsim yaz.  Pek çok insan, sezon boyunca belirli aralıklarla ve belirli süreler boyunca Akdeniz kıyılarında tatil yaparak kış için enerji depoluyor. Bol bol dinleniyor, eğleniyor, yüzüyorlar. Peki, bu esnada buralarda yaşayan insanların ne kadar sağlıklı ve formda olduklarına dikkat ediyorlar mı? Bilmiyoruz. Peki, siz ediyor musunuz? Şayet etmiyorsanız bundan sonra etmenizi tavsiye edeceğiz. Çünkü dikkat ederseniz, Akdeniz usulü beslenme alışkanlıklarına bağlı sağlıklı ve kilosuz yaşama tanık olacaksınız.  Elbette sağlıklı ve formda yaşayarak kilo almamak için o bölgelerde yaşamaya gerek yok. Çok bazit bazı kuralları alışkanlık edindiğinizde siz de bu beslenmeyi hayatınıza geçirmiş olacaksınız.

Kalori Saymadan Sağlıklı Besin Tüketimi

Akdeniz tarzı beslenmede kilo vermek için kalori saymaya gerek yok. Bunun yerine kötü yağlar iyileriyle değiştirilerek tüketiliyor, mesela, tereyağı yerine zeytinyağı kullanmak gibi.  Ayrıca kırmızı et gibi bazı ana besin grupları yerini balığa bırakıyor.  Tatlı konusunda ise aşırı şekerli tatlılar yerine taze meyve beslenme alışkanlığına dâhil ediliyor. Sebze ve baklagiller sofradan eksik olmuyor.  Ara öğünler için günde bir avuç kuruyemiş bile var.

Akdeniz Diyeti
Akdeniz Diyeti

Taze ve doğal beslenme

Akdeniz tipi beslenme alışkanlığı içinde dondurulmuş yiyecek ve fast food tarzı beslenmek yok. Yiyecekler taze ve mevsiminde sebze ve meyveler olarak hazırlanıp ve tüketiliyor.

Ekmek Tüketimi

Bu beslenme modelinde ekmek yasak değil. Akdeniz beslenmesinin en önemli yiyeceği tam tahıllı ekmeği rahatlıkla tüketebilirsiniz.  Tam tahıllar beyaz una göre daha fazla protein ve mineral içerir ve daha sağlıklı.

Serbest yağ oranı

Akdeniz beslenmesinde yağ tüketilmesi önerilmekte. Peki, ama hangi tür yağlar? Kuruyemiş, zeytin ve zeytinyağı gibi iyi yağları rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu yağlar işlenmiş yiyeceklerin içine gizlenen doymuş ve trans yağlar gibi olmadıklarından hem sağlık açısından hem formda kalmak açısından birebirdir.

Akdeniz Diyeti
Akdeniz Diyeti

Mutfak Çeşitliliği Seçenek bolluğu

Akdeniz beslenme şekli İspanya, Yunanistan, İtalya, Fas, Fransa ve daha birçok ülke mutfaklarını da içinde barındırıyor.  Böylece bu sağlıklı, hafif ve lezzetli seçenekler ile diyet yaparken dahi sorun yaşamadan doymak mümkün.

Ufak Tabaklar Küçük Porsiyonlar

Tüm Akdeniz bölgesinde yemekler meze denilen ve ufak tabaklarda kolayca hazırlanan yiyeceklerden oluşur. Bu tip yemekler soğuk tüketilen ve genellikle zeytinyağı, tam tahıllar, sebzeler ve baharatlar gibi sağlıklı maddeler içeren tariflerden yapılıyor.

Akdeniz Diyeti
Akdeniz Diyeti

Sürekli Tokluk Hissi

Akdeniz tarzı beslenme şeklinde seçenek boldur, bunun için önce ruhunuz  sonra mideniz doyar.  Bu diyette tatlı patates, humus ve Lima fasulyesi gibi zengin tada sahip yiyecekleri tüketmenize izin vardır. Zira bu tarz yiyecekler vücut tarafından yavaş sindirildiği için uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Ara öğünlerde yenilen kuruyemiş, zeytin, az yağlı peynir gibi yiyecekler de açlık ataklarını bastırır ve az kaloriyle çok tok tutarlar.

Yavaş Yaşam Yavaş Yemek

Kuruyemiş, peynir ve yağ tüketerek kilo vermek düşüncesi sizi ikna etmemiş olabilir ama tüm bu yemekleri gerçekten sindirecek biçimde yani Akdeniz beslenme ilkelerine uygun yavaş yemek yeme ile yemeniz gerektiğini size hatırlatırız.  Bu sizi uzun süre tok tutmaya yarayacaktır.

Hareketli ve Bereketli kıyılar

Son olarak sadece tatil için dahi gitmiş olsanız her ne kadar aksi gibi görünse de Akdeniz bölgesi insanın yüzerek ya da yürüyerek belki yavaş ama kesinlikle hareketli bir hayata sahip olduklarını görmüşsünüzdür. Hiçbir şey yapamasalar dahi uzun ve güzel sahilleri her gece yemek sonrası yürüyen yöre sakinleri ile şenlenir.  Eğer Akdeniz tipi beslenme ile kilo vermek isterseniz hareketi de hayatınıza dâhil etmelisiniz.

CEVAP VER