Kalp Sağlığı için En İdeal Besin Önerileri

175 views
Kalp Sağlığı için En İdeal Besin Önerileri
Kalp Sağlığı için En İdeal Besin Önerileri

En çok önemsenmesi gereken seçeneklerden birisi olan kalp sağlığı için en ideal besin önerileri konusunda birkaç öneri sunacağız. Türkiye genelinde özellikle kalp sorunları oranı çok yüksek. Sağlıklı bir yaşam, olmazsa olmaz seçeneklerimizden birisi. Tüketimi kalp sağlığı için en ideal seçeneklerden olan besin öğelerini sizlere bu makalemizde sunmak istiyoruz.

Somon

Balık eti her anlamda önemlidir. Somon, bu noktada her zaman için önerdiğimiz besin öğelerinden birisi olarak dikkat çekiyor. OMEGA 3 yağ asidi açısından son derece zengindir. Dolayısı ile kalp için çok sağlıklıdır. Sardalya ve uskumru da alternatif seçenekler arasında.

Ceviz

Yine en çok önemsediğimiz OMEGA 3 yağ asitlerini içerir. Kalp hastalıklarını engeller, kan basıncını düzene sokar ve diyabeti engeller. Ceviz tüketimi, günlük az miktarlarda çok ideal seçenekleri bizlere sunuyor. Alternatif olarak ise Badem, kaju, antepfıstığı, keten tohumu ve chia tohumu önerilebilir.

Avakado

Kolestrol kontrolü açısından en ideal meyvelerden birisi olan avakado, kalp ile alakalı ortaya çıkabilecek her türlü sıkıntının en büyük önleyicilerinden birisi olarak nitelendirilebilir. Salata ile tüketimi ise yine çok idealdir.

Zeytinyağı

Trans yağ seçeneklerine nazaran olmazsa olmaz seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekmektedir. Oleik asit ağırlıklı bir besin maddesi olduğundan dolayı kalp için her ne olursa olsun çok daha sağlıklı seçeneklerden birisi olarak dikkat çeker. Yemek yaparken dahi ön planda tutulmalıdır.

Bitter Çikolata

%70 kakao içeren çikolata seçenekleri her ne olursa olsun çok önemlidir. Bitter çikolata, kakao oranı çok yüksek seçeneklerden birisidir. Tatlı krizlerinde özellikle kontrollü olarak tüketilmesi, uzmanlar tarafından ciddi anlamda önerilmektedir ve fark yaratır.

Nohut

Kötü olarak nitelendirdiğimiz LTL kolekstrolünü düşürme açısından olmazsa olmaz seçeneklerden birisidir. Aynı zamanda lifli gıdalar içerisinde benzersiz şekilde yer alır ve dolayısı ile ciddi anlamda fark yaratır. Dolayısı ile önem arz eder.

Yulaf

Beta-Glukan adını verdiğimiz lifleri içeriğinde bulunduran yulaf, yine kötü LDL kolesterolünü kontrol altına alabilmek için en ideal seçeneklerden birisi olarak dikkat çeker. Harika bir kalp dostu seçeneklerden birisidir.

CEVAP VER