Altın kurallarla fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz!

202 views

Herkes kısa yoldan kilo vermek ister. Diyetisyenlere göre 12 temel adım ile sizde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Küçük ama etkili tekniklerle sizde doğru atıştırmalıklar, gereksiz ilaçlardan kurtulmak ve beslenmede suçluluk duygusundan uzaklaştırmak gibi konularda bu yazımızda sizlere yardımcı olacağım.

640x416

1-Doğru yerde oturmak

Umanların yaptığı araştırmalara göre restaurantlarda satışı arttırmak için yapılan gündüz indirimleri gereksiz gıdalar tüketmenize neden olmaktadır. Bu durumdan soyutlanmak istiyorsanız masanın en kenarında oturmalısınız. Masanın orta kısmında ekmek, yağlı kızartmalar ve diğer gıda tabakları durur, sizde masanın kenarında oturarak bu tehlikelerden uzak durabilirsiniz.

2-Sağlık ile ilgili sitelere üye olun

Diyetisyenler beslenme alışkanlıklarını düzenlemede sağlık sitelerinin önemli etkisinin olduğunu vurgulamaktalar. Yapılan araştırmaya göre, haftalık olarak sağlıklı yaşam haberi okuyan kişilerde 16. haftanın sonunda daha taze gıdalar tüketmeye daha az trans yağlı yemekler ve daha fazla spora zaman ayırmaya başlamıştır.

3-Kaliteli uyku uyuyun

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre karanlıkta uyuyarak dinlenmenin , parlak ışıkta veya televizyon karşısında uyuma alıştığı olan kişilere göre yemek tüketme alışkanlıklarında olumsuz değişimler gösterdiğini belirtmekteler. Kaliteli olarak geçirilen uykunun verimsiz olarak geçirilen uykuya göre daha az kalori alımına neden olduğu yapılan araştırmalarca gözlenmiştir.

3-Kaliteli uyku uyuyun

4-Kendinizi suçlamayın

Kalorisi çok olan yemek tükettiğinizde, kendinizi suçlamaya son vermelisiniz. Diyeti sosyal baskıya ve kişisel olarak yaşadığı stresin etkisi ile yapanlar çok yemek tüketmek isteği içerisine giriyorlar. Bu nedenle yemek tükettikten sonra suçluluk duygusu yaşanmaya başlanıyor. Aslında yapılması gereken tek şey bir sonraki gün sağlıklı beslenme için gerekli adımlar atılmasıdır.

5-TV izleme alışkanlıkları değiştirilmeli

Ortalama bir birey gün içerisinde ortalama 5 saatini televizyon izleyerek geçiriyor. Yapılan çalışmalara göre boş vaktini yarısını daha az televizyon izleyerek geçiren kişilerin günde ortalama 120 kaloriden fazla yaktığı tespit edilmiştir.

4-Kendinizi suçlamayın

6-Doğru atıştırmalık tüketin

Ara öğünler tüketmek metabolizmanın hızını artırıyor. İşlenmemiş besinlerin mide tarafından eritilmesi ve hazmedilmesi işlenmiş gıdalara göre daha fazla enerji gerektirmektedir. O besinleri tüketmek kalori yakmada daha fazla olumlu etki sağlamaktadır. Ufak değişikliklerle sağlıklı atıştırmalıklar tüketebilirsiniz.

6-Doğru atıştırmalık tüketin

 

Fit kalmak için uzmanların önerileri

CEVAP VER