Saç Bakımı için Doğal Yöntemler

360 views
Saç Bakımı için Doğal Yöntemler

Evinizde rahatlıkla yapabileceğiniz karışımlar ile daha canlı saçlara sahip olabilirsiniz

Kadınlar için önemini kaybetmeyenler arasında saç en üst sıralardadır.  Kırılmalara, yıpranmalara ve dökülmelere karşı çözümler denenmelidir. Özellikle bu dönemlerde bayan kuaförlerine ve saç uzmanlarına avuç doluşu paralar vermeye hiç gerek yoktur. Dış çevrenin tozu ve kirliliği ile saçta kepeklenme ve yağlanma meydana gelmektedir. Saç bakımı için az masraf ile daha dolgun ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Yumurta Maskesi

Yumurta Maskesi saçların ihtiyacı olan proteini karşılamaktadır.  Yıpranmış ve cansız saçlar için yumurta maskesi önerilmektedir.  Saçınızın uzunluğuna göre bir veya 2 yumurtayı el blendırı ile çırpın, sarısı ile beyazı iyice birbirine karıştıktan sonra saçınızın diplerine sürün.  Saç diplerinizde 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile az şampuan kullanarak yıkayın.  Bu maske hafta da bir defa yapılmalı. Bu uygulama saç derisinde yumuşama ve saçlarınızda parlaklık kazandıracaktır.

Yumurta Maskesi saç bakımı için

 

Saç dökülmelerine doğal çözümler

Saç dökülmeleri ve kepek oluşumu saçların dökülmesine neden olmaktadır. Çevrenin verdiği kirlilik ile saçlarda kısa zamanda oluşan yağlanmalar saç dökülmelerine zemin hazırlamaktadır. Saçların diplerindeki tıkanıklardan arındırmak için sirke ve karbonat maskeleri en uygun saç bakımı olacaktır.

  • 2 lt suyun içerisinde 1 su bardağı sirke döküp saç diplerine ve uçlarına masaj yaparak iyice yedirin. 10 dakika bekledikten sonra saçınızı şampuan kullanmadan ılık su ile durulayın. Saçınızın diplerindeki tıkanıklar su ile giderildikten sonra bir saat kadar bekleyin ve tam temizlik için şampuanla yıkayabilirsiniz. Bu şekilde daha hacimli ve dolgun saçlara sahip olacaksınız.
  • Karbonatlı bakımda ise 2 lt suya 4 yemek kaşığı kadar karbonat döküp iyice karıştırın. Bu malzemeler saçınızın uzunluğuna ve kısalığına göre orantılı bir şekilde değişebilir. Saç uçlarına ve diplerine iyice masaj yaparak karbonatlı suyu yedirin. 10 dakika kadar bekledikten sonra saçınızı ılık su ile durulayın. Durulanan saçın üzerinden 1 saat geçtikten sonra şampuanla tam temizliği yapabilirsiniz. Bu yöntemi hafta bir uygulamalısınız ve bu yöntem ile saç derisindeki PH değerini değiştirebilir, deriye canlılık kazandırabilir ve en önemlisi saç diplerindeki gözeneklerin tıkanmasını önleyebilirsiniz.

Saç Bakımı için Doğal öneriler

  • Sıcak su ile saçınızı yıkamayın. Ilık yada soğuğa yakın su ile saçlar yıkanmalıdır. Çünkü ılık yada soğuğa yakın su saç diplerindeki kan dolaşımını hızlandırmaktadır.
  • Saçlarınızın kuruluğundan şikayetçi iseniz bal maskesi uygulanmalıdır. 1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ile bir kapta karıştırılıp saçınıza uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra saçınızı şampuanla temizleyin. Bu uygulamayı haftada 3 kez yapmanız gerekmektedir. Balın ve zeytinyağının orijinal olmasına dikkat edin.
  • Saçınızı kurutmak için saç kurutma makinesi yada maşa kullanmayın. Saçınızın doğal yol ile kuruması saç kırıklarını engellemektedir. Saçı kurutmak için bir havlu yeterli olacaktır. Geri kalanını bırakın doğal yöntemler ile kurusun.

CEVAP VER