Hızlı göbek eritme egzersizleri!

381 views

Dengeli beslenme ve düzenli yapılan egzersiz kilo verme hedefine ulaşmanıza katkı sağlamaktadır. Ama yine de bel bölgesindeki ‘simit bölgesi’ can sıkıcı bir halde ise şeyleri yarım yapıyorsunuz demektir.

İşte, size göbek yağlarını eritebilmeniz için 3 öneri… Bu öneriler düzenli olarak uyguladığı takdirde göbek yağlarınızdan eser kalmayacak!

Lifli gıdalar tüketin

Beslenmenize ve tartıda gözüken kilonuza objektif bir gözle bakın. Önden çıkan göbeğinizin sebebi yağ değil, sindirim sisteminizde bulunan hava olabilir. Günde 25-30 gram kadar lifli gıda tüketmek gerekir. Siz gerektiği kadar lifli gıda tüketemiyorsanız, yaşadığınız kabızlık göbekte şişkinliğe yol açabilir. Ayrıca yoğun olarak lifli gıda tüketmek ya da brokoli, fasulye, elma gibi gaz yapan gıdaları tüketmek, göbeğinizin genişlemesine yol açabilir. Diyetisyen uzmanları yaban mersini yemenizi öneriyor. Göbekteki yağları erittiği ispatlanmış olan bu mucizevi meyveyi yoğurdunuza, salatanıza karıştırarak tüketebilirsiniz.

Lifli gıdalar tüketin

İnterval antrenman uygulayın

Çalışmalar, kardiyoya ek olarak interval (aralıklı) egzersizini dahil etmenin göbekteki yağları eritmede etkili olduğunu göstermektedir. Bisiklete binme, koşu  ya da yüzme sporlarından hangisini yapıyorsanız, egzersiz esnasında 10 ila 60 saniye kadar hızlanma ve tempolu şeklinde interval egzersiz yapın. Yüksek yoğunluklu interval antrenmanın prensibi, egzersizde en üst hıza ulaşıp daha sonrasında kısa süreli dinlenmeyi içeriyor. Birçok dayanıklılık egzersizinde, yürüme, merdiven çıkma ve koşma 0-10 arası sürelendirildiği zaman 5-6 arası bir efor sarf etmiş olursunuz. Yüksek tempolu egzersizler ise 7 ve daha üst yoğunlukta gerçekleşir. 8-10 saniye gibi kısa ya da 5 dakika kadar da uzun süreli olabilir. Düzenli olarak 3 dakika ile 30 saniye arasında devam etmelidir. Yüksek tempodaki hız aralığı daha kısa olur, dinlenme süreleri ise hız aralığı ile eşit ya da uzun olur. Örneğin; bisiklet sürerken 5 dakika ısınma, 3-4 kez tekrar ederek hız ve dinlenme aralıkları olan ve sonrasında açma-germe devresi ile biten bir program uygulamalısınız.

İnterval antrenman uygulayın

Kuvvet egzersizini deneyin

Basit mekik egzersizi ile karın kaslarınızı sıkılaştırabilirsiniz ancak sadece karın kaslarına odaklanır. Şınav çeşitleri, topla yapabileceğiniz çekirdek egzersizleri gibi bütün beden egzersizlerini birleştirerek uygulayın. Basitçe tek ayak üzerinde durarak bile karın ve bel bölgesini güçlendirebilirsiniz. Gövdenizin merkez bölgesini kuvvetlendirmek, dayanıklılığınızın artmasına ve fiziğinizin düzgün kalmasını da yardımcı olmaktadır.

Kuvvet egzersizini deneyin

CEVAP VER