Hamilelikte Sigara ve Alkolün Zararları

251 views
Hamilelikte Sigara ve Alkolün Zararları
Hamilelikte Sigara ve Alkolün Zararları

Bugün ki makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte hamilelikte sigara ve alkolün zararları ile alakalı olarak bilgiler sunacağız. Hamilelik sürecinde doktorların YASAKLI LİSTESİ dendiği zaman akla gelen ilk iki madde sigara ve alkol olarak dikkat çeker ki zararlarını birçok kişi neden diye araştırmaz.

Büyüyen bir web sitesi olarak sizlere her konuda elimizden gelenin en iyisini yapma yoluna gidiyoruz. Tabi ki tahmin edebileceğiniz üzere bu noktada dikkat çeken bazı detayların olduğunu da net olarak söyleyebiliriz. Şimdi madde madde bu konu üzerine eğilerek fikir sahibi olma yoluna gidelim.

Hamilelik Döneminde Sigaranın Zararları

Birçok farklı zarar üzerinde derinlemesine bir şekilde duracak ve fikir edinme yoluna gideceğiz. Maddeler halinde bu konunun üzerine biraz daha derinlemesine eğilelim istiyoruz.

  1. Bebeğin anne karnında büyüyebilmesi için bazı bileşenlere ihtiyacı vardır. Kan, oksijen ve besin maddelerinin bebeğe ulaşması önünde en ciddi sıkıntı sigara olarak yorumlanır.
  2. Sigara, erken doğum riskini %30 oranında arttıran seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri çeker.
  3. Doğumsal anonimal dediğimiz sıkıntılı bir sürecin başlamasında sigara, en ciddi sıkıntılardan birisi olarak da yine dikkat çeker.
  4. Plasentanın erken ayrılması ve doğum yoluna yerleşmesi gibi durumlar yine sigara içen kadınlarda çok daha ciddi bir şekilde gözlemlenebilmektedir.
  5. Hamilelik sürecinde içilen sigaraların bütün sıkıntıları, kısa zaman içerisinde doğum sonrasında kendisini daha net şekilde gösterir.

Hamilelik Döneminde Alkolün Zararları

Ağır alkol tüketimi (günde iki kadehten daha fazla) fetal alkol sendromu adı verilen tabloya neden olabilmektedir. Bu sendromda bebekte yüz ve kalp anomalileri, zeka ve gelişme geriliği, davranış bozuklukları görülmektedir.

CEVAP VER