Kolay ve hızlı göbek eritmek için 5 egzersiz

2.679 views
Kolay ve hızlı göbek eritmek için 5 egzersiz
Kolay ve hızlı göbek eritmek için 5 egzersiz

Her yıl yaptığımız gibi  yine kış mevsiminde egzersiz yapmayı biraz ihmal ettik. Bundan dolayı yaz ayları öncesi göbek bölgemiz pek arzu ettiğimiz gibi değil. Şöyle basit ve hızlı bir egzersiz programı olsa da plajlarda yürümeden ve ince elbiseler giymeden önce çabucak vücudumuzu toparlayıp karın bölgemizdeki fazla yağlardan hemen kurtulsak harika olurdu, değil mi? Ancak göbek eritme hareketleri çok da uzun sürmesin istiyoruz.

Hızlı göbek eritmek için Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa bize günde sadece 15 dakikamızı ayırarak yapabileceğimiz, daha sıkı ve dümdüz bir karın sahibi olabilmemiz adına 5 hızlı göbek eritme hareketi önerisinde bulundu.

İşte Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa’nın bize tavsiye ettiği ve yaza daha fit bir vücut ile girmemizi sağlayacak hızlı göbek eritme hareketleri:

Hızlı Göbek Eritme Hareketleri 1
Hızlı Göbek Eritme Hareketleri 1

1. Göbek Eritme Hareketi : Plank

Egzersiz programlarında olmazsa olmaz hareket plank hareketdir. Bu hareket ile vücutta bir çok bölgeyi çalışabiliriz ve özellikle karın ve göbek bölgesi için de etkili olan bir harekettir. Yüz üstü pozisyonunda, elleriniz karşıyı gösterir biçimde ön kollarımız üstünde duruyoruz. Daha sonra sırasıyla göğsümüzü, kalçamızı ve bacaklarımızı zeminden yukarı doğru kaldırıyoruz. Yalnızca ön kollar ve ayak parmak uçlarımız zemine değebilir. Bu şekilde 20 saniye kadar bekliyoruz. Plank hareketini günde sadece 1 defa yapmamız kafidir. İkinci gün de 20 saniye uyguluyoruz.

Bu hareketteki bekleme süresi her 2 günde bir, 10 saniye artmalıdır.

2. Göbek Eritme Hareketi : Köprü Kurma

Hızlı göbek eritmek için 5 egzersiz - Köprü Kurma
Hızlı göbek eritmek için 5 egzersiz – Köprü Kurma

Sırtüstü yatış pozisyonunda ayak tabanlarımız zeminde olacak biçimde dizlerimizi büküyoruz. Düz bir hat şeklinde kalçamızı yukarıya kaldırıyoruz. Son aşamada 5’e kadar sayıp kendimizi yavaşça yere bırakıyoruz.

3. Göbek Eritme Hareketi : Crunch

Göbek Eritme Hareketi : Crunch
Göbek Eritme Hareketi : Crunch

Sırtüstü pozisyonunda dizlerimiz bükülü halde ve mekik çekiyormuş gibi sola doğru kalkın, aynı zamanda sol dizimizi kendimize doğru çekiyoruz. Sağ dirseğimizi sol dizimize değdirmeye çalışıyoruz. Daha sonra sol dirseğimizi sağ dizimize değdirmeye çalışıyoruz.

4. Göbek Eritme Hareketi : Simit Egzersizi

5 adımda hızlı göbek eritme egzersizleri – Simit Egzersizi
5 adımda hızlı göbek eritme egzersizleri – Simit Egzersizi

Ayaklar omuz hizasında dururken uzunca bir sopa alıp boynumuzun arkasına geçirerek ve ön kollarımızla tutarak omuzlarımıza yerleştiriyoruz. Harekete başlamadan önce yere sağlam bir şekilde basın. Kalça ve bacaklar hareket etmeden gövdemizi sola doğru çevirin. Daha sonra aynı şekilde sağa doğru tekrarlayın.

5. Göbek Eritme Hareketi : Yan karın Egzersizi

Kolay ve hızlı göbek eritmek için 5 egzersiz - Yan karın Egzersizi
Kolay ve hızlı göbek eritmek için 5 egzersiz – Yan karın Egzersizi

Ayaklar omuz hizasında dururken uzunca bir sopa alıp boynumuzun arkasına geçirerek ve ön kollarımızla tutarak omuzlarımıza yerleştiriyoruz. Harekete başlamadan önce yere sağlam bir şekilde basın. Kalça ve bacaklar hareket etmeden sağa doğru eğilin. Daha sonra aynı şekilde sol yana doğru hareketi tekrarlayın.

Bu egzersizleri her gün en fazla 50 defa yapın. Çünkü çok yapılan spor aşırı kas yorgunluğu meydana getirebilir. Bu olursa kendinizi yaralamanız mümkün. Egzersizler sırasında asla nefesinizi tutmaya çalışmayın. Hareketin sizi zorlayan kısmında nefes vermeye çalışın. Örneğin göbek yağları için karın kası egzersizi yaparken en zorlanılan kısım kalktığınız bölümdür. Zorlanılan kısımda verilen nefes, yorgunluğaun sebebi olan laktik asit birikimini engeller.

CEVAP VER